The Lady of Shalott, Madonna of the Lilies, Symphony in White (sevdiğim eserler silsilesi)

Whistler

Whistler’dan ilhamını müzikten bir resim. Bu defa tamamen renklere odaklı ve duygusuz bir resim değil, hatta biraz romantiğe kaçan bir konu. Resimdeki kadın, Whistler’ın sevgilisi, parmağında da bir yüzük, halbuki onunla ne evlendi ne de evlenmeyi düşündü. O’nu muhtemelen eşi olarak resmetmek istedi.

Mucha Museum, Prag, Çek Cumhuriyeti

Mucha, Kudüs’te bir kiliseyi dekore etmesi için Meryem Ana temalı bir resim siparişi almış. Şipariş son dakika iptal edilmiş ancak Mucha resmi çoktan bitirmiş. Mucha, resimde Meryem Ana’yı her zamanki güzel ve masum kadınları tarzında resmetmiş ve saflığını ilahi semboller kullanmak yerine, çiçeklerle ifade etmiş.

The Lady of Shalott

Resimdeki bakire kızın ismi Elaine. Yaşadığı yerin adı Astolat ama pek çok hikayede, kulağa daha hoş geldiği için “Shalott” olarak söz ediliyor. Resme adını veren “The Lady of Shalott” ünvanı, ünlü İngiliz yazar Alfred Tennyson’ın Elaine için yazdığı şiirden geliyor. İngiliz edebiyatında çok popüler olan Kral Arthur hikayelerinde, Elaine karakterinin de önemli bir yeri var. Elaine’in ölümüyle ilgili hikayelerin çoğu, efsaneleştirmeyi kolaylaştırmak için büyüler ve lanetler üzerine. Daha makul olan hikaye ise oldukça duygusal. Elaine’in babası Bernard, bir turnuva düzenler; delikanlılar mızrak dövüşünde yarışacaktır. Kral Arthur’un yakışıklı şövalyelerinden Lancelot da Bernard’ın davetlisi olarak turnuvaya katılır. Lancelot, turnuvaya katılırken kimliğini gizler ve farklı bir zırh kullanır, Elaine’in onun için diktiği armayı takar. Turnuvadaki 4 rakibini yere serer ama yaranlanmıştır. Bernard, misafiri olan Lancelot’u iyileşene kadar evlerine alır. Lancelot’a aşık olan Elaine, tüm bakımı üstlenmiştir. Ama vurdumduymaz Lancelot, iyileşip ayağa kalktığında, Elaine’e teşekkür etmek yerine, ona bu bakım karşısında ne kadar ödeme yapması gerektiğini sorar! Elaine yıkılmıştır. 10 gün sonra kendini Camelot’a giden nehrin sularına bırakır, aşk acısı ölümüne sebep olur. Elaine’in bedeni bu kayık içinde bulunduğunda elinde bir mektup vardır; Lancelot’un olayla ilgisi bu şekilde anlaşılır. Kederden ölen kızın hikayesi herkesi üzmüştür. Lancelot’a Elaine için büyük bir merasim düzenlemesi emredilir. Resimde Elain’in elinde kayığı karaya bağlayan zincir var, Elaine usulca onu bırakıyor. 3 mum ise, yaşamı sembolize eder, mumlardan ikisi sönmüş, diğer de az sonra sönecektir. Aşık Elain’in düşünceli hallerini, Waterhouse 2 kez daha resmetti.

Reklamlar

One thought on “The Lady of Shalott, Madonna of the Lilies, Symphony in White (sevdiğim eserler silsilesi)

  1. Superbes illustrations !!

    Tu as un avantage sur moi, je ne comprend absolument rien !
    Ceci dit c’est très joli le positionnement des lettres qui forment les mots de ta langue…

    J’imagine que tu parles français vu que tu es passée (et repasseras) par chez nous…

    Merci à toi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s