Hasattaki düşler!

düşleri topla

düşleri topla

Tazeydi. Soldu. Solduğunda açacaktı bahçelerde. Bahçeler kurudu. Toprak bıraktı; vazgeçti su’dan. Su hala temiz. Su hala berrak. Su hala ümit. Ümitliydi. Artık vazgeçti.  

İnanmamak için sıfıra yakın bahaneler girdi ahşap kapıdan. Kapı açıldı. Kapı’da kaldı ayak izleri. İzler ayakuçlarında. Ayakuçları; parmak-lık. Parmak soğuk. Parmak ölü. 

İndi otobüsün virajlara yenilmediği yolda. Virajın ötesi uçurum. Ötesi mavi, ötesi bulut. Ötesinde çırılçıplak çocuklar. Biraz ötesi kurtuluş; günahtan, acıdan, yalnızlıktan. Ötesi sensizlik. Ötesi Ashabı Kehf…  

Bu yolun sonu eski yüzyıl mısraları. Mısralar koku. Kokular kekre. Kokular kendinden yabancı. Bilinmedik dizelerin hangisi yâren? Hangisi ağyar? Sorup kaçı dizeler, vurup kaçtı zırhlı gönlü. Zırh delindi. Girdi içeri acı. Acı, can vuran. Acı sensiz duran. Acı bende kalan. Acı sensizlik. Sensizlik; zaten vazgeçti. 

Hayalleri balonu kadardı. Balon nefesi kadar şişti. Nefes zayıf bedeninde. Beden kendinden sustu. Gittikçe azaldı; sonra bıraktı. Bırakmadan önce patladı; gürültülü ve kısa. Kimse duyacak kadar zaman ayırmadı. Ama o “kimseyi” suçlamadı. Kimse, zaten vazgeçecekti. Nitekim vazgeçti. 

Çingene dileği diledi; fütursuz ve arsız. Dileklerin niye bu kadar mütevazı olduğunu sorguladı. Hep çekinerek isterdi, acı çekerek dua ederdi. Mahzun ve hicranlı bir bekleyişti; bekledi ve istenenden ötürü istedi. Veren, sabret dedi. Sabretmek gerçek değildi, gerçekler zaten asla vazgeçmezdi.

Reklamlar

One thought on “Hasattaki düşler!

  1. imkansızıklar güzeldir imkansız olduğunu bilmek daha da güzeldir. umutzuluk ise; imkansızlık ne kadar güzelse onu istemek ne kadar keyifliyse umutzulukta bir o kadar bedbahtlıktır ümitsizliktir.

    ondan isterken dilenci gibi değil, sultanlar gibi paşalar gibi “başkanlar!” gibi istemek! esas keyif orada, olacağını bilmekte, en güzeli olacağı zaman olacak sadece beklemek, sabır istiyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s