Saatleri bozup/kurma enstitüsü!

kur ve boz

kur ve boz

 

 

 

Zamanımız tam değil. Yani ayarlanmamış. Ayarlanmadığı için saniyeler hep geri kalıyor, onlar dakikaları tetikliyor, dakikalar yelkovanı, yelkovan küçük ama zehirli akrebi… 

Yetişmek, şimdi hayat lüksümüz. Durmak çaresizliğimiz. Çare-sizseniz zaten hikâyenin o arkasında kalan -önünden gitmeyen puslu ve sisli yol- kardan kuleler yapmış birkaç sesin devireceği anı (saliseyi) beklemekte.

 Tık! ve düş’üm! 

İhtiyar(t)lık teşebbüslerini, zamansızlığınıza indirgediğinizde ortaya çıkan sağduyular; hepsi yalan! Siz bu kurgulu gerçeklerin içinde boğulduğunuzda geçen kişiler sizin hayalinizden başkası değildi; olamaz(dı)da. Olması için bir sürü koşullar sunun ama etten kemikten oluşan insanlarız, üflenince maalesef uçamayız! Uçsaydık Tanpınar’ın enstitüsünde saatlerimizi ayarlayıp düşlerimizin bizi hakikatlerden kopardığı o ehli dünyadan çıkar, uhrevi yatırımlarımıza avuçlarımızda biriken dualardan başlardık.

 Nitekim şimdi başladık. 

Başladık ve unutulduk… Çünkü geç kaldık! Geç kalmamak için diller döktük, mazeretler uydurduk. Uydurulan mazeretlerimiz hakikate o kadar yaklaştı ki bizde onlara inandık. Kendimizi “inanmış” sandık. İnanmış ve sadık! 

İşte onlardan biri idi; bu minvaldeyim(z) artık. Seçtiğim tüm deyimler kitapların sayfalarını dolduruyor, Nefi’den Fuzuli’nin derdiyle dertlendiğim günler beşeriyetin basamağında son buluyor. Ama kızgınlık bundan değil elbet. Kızgınlık seçimlerde. Seçimlere inanışlarda ve kabul görememişlikte. Bir de layığı ile kabul edememişlikte.  

Şimdi beyitlere döndüğüm de yine karşımda; inkâra teşebbüslerin pişmanlıkları… İnsan kendini beslediği dizelere, hikâyelere nasıl bu kadar kaptırır? Ya da bir gün kendi hayatıyla kesişeceğine nasıl bu kadar inanır; suretin sirayet ettiği insanların aslında suretine sadık kalması gerektiğine! 

Şimdi ayarlıyoruz saatlerimizi. Birinden ileri ya da geri saniyelerimiz; mühim değil. Cezayı kesecek bir enstitü kurulmadan gerçekleri asla kabul etmeyeceğim. 

Anlaşılmak uğruna da yazmayı asla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s